home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2013-03-30

Ptasie M1. Wydawnictwa o budkach

Witajcie Kochani

Mam nadzieję, że wskazówki dotyczące budek lęgowych się Wam przydały. W tym roku co prawda mamy wyjątkową długą zimę zatem kto jeszcze nie zdążył zbudować i powiesić budki ma jeszcze szansę. Duża pokrywa śniegu i wciąż nowe opady, na które z niepokojem patrzymy od kilku dni niestety odbijają się kondycji powracających z zimowisk ptaków. Żurawie czy bociany wyczerpane wędrówką nie mają szans na zregenerowanie sił. Zmuszone są do poszukiwania pożywienia, tym samym okres godowy z pewnością zostanie nieco przesunięty w czasie.

Niekorzystna aura wpływa na wszystkie gatunki, choć te osiadłe mają zdecydowanie lżej. W ostatnich dwóch tygodniach szczególnie utkwił mi w pamięci widok kilkutysięcznych stad gęsi obsiadających łąki skryte pod pokrywą śniegu. Stawy i mniejsze jeziora również są wciąż zamarznięte. Nawet kosy na moim ogrodzie podkradają kotu jedzenie, co świadczy, że wszystkie naturalne rezerwuary jabłek, irgi i jarzębiny są wyczerpane. Dwa dni temu widziałem pod Łodzią olbrzymie stado jemiołuszek, które obsiadło kilka „jemiolich” drzew. Dobrze, że znalazły coś do jedzenia, choć te sympatyczne ptaki powinny już przecież wracać na swoje lęgowiska. O tym, że zima nie odpuszcza świadczą również niechlubne statystyki martwych drapieżników – ofiar kolizji z samochodami. Częściej niż zwykle znajduje w tym roku wzdłuż dróg uszatki. Być może to zwykły przypadek, choć z pewnością sowy te szukają łatwiejszego pożywienia, zapuszczając się w tak niebezpieczne miejsca. Silne mrozy i utrzymująca się gruba pokrywa śniegu są dla tych pięknych ptaków śmiertelnie groźnie.

Miejmy zatem nadzieję, że po Świętach wiosna do nas powróci a nasi skrzydlaci podopieczni odetchną pełną wiosenną piersią. A przecież w ptasim świecie dzieje się wiele. Kwiecień to czas sów a dla nas doskonała okazja do zapoznania się z ich zwyczajami. Moja koleżanka Asia Ziemkowska już szykuje w Nadleśnictwie Babki wiele atrakcji na tą okazję. Tydzień liczenia sów w naszych wielkopolskich lasach, na który zapraszane są szkoły to wielka frajda a zarazem wielka przygoda. To jedyna taka okazja by obcować z tymi niezwykłymi ptakami a nawet poczuć się niemalże jak sowa! Najwięcej emocji wzbudzają nocne warsztaty terenowe, na których uczniowie pod okiem leśników stymulują głosowo wybrane gatunki. Jestem bardzo ciekaw tegorocznej edycji.

Jestem Wam winny również relacje z kilku ornitologicznych wydarzeń. Tydzień temu odbył się w Poznaniu XXX zjazd ornitologów wielkopolski a w miniony czwartek z kolei uczestniczyłem w  interesującej konferencji o gospodarowaniu populacjami dzikich zwierząt w lasach.  Na relację z tych wydarzeń zapraszam Was już w kwietniu.

Tymczasem dzisiaj zakończymy marcowy temat budek lęgowych. Chciałbym Wam polecić kilka pozycji z literatury na ten temat.

Pierwszą z nich jest wydana w 2012 roku przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych publikacja Budki dla ptaków” Romualda Mikuska. Książeczka powstała przy współfinansowaniu przez Unię Europejską z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Obecnie wiele publikacji, zwłaszcza przyrodniczych i edukacyjnych wydawanych jest dzięki takim inicjatywom i różnym Funduszom. Korzystamy na tym my, gdyż takie publikacje są bezpłatne.

Budki doktora Mikuska to doskonała pozycja opisująca od podstaw znaczenie dzięciołów i dziupli w lesie oraz rolę, którą spełniają ich sztuczne odpowiedniki. Dowiecie się z niej jakich materiałów użyć do budowy budek, jakich błędów konstrukcyjnych uniknąć oraz jakimi zasadami się kierować przy wyborze miejsca zawieszenia. Nie zabraknie najbardziej popularnych konstrukcji oraz tych bardzo wyspecjalizowanych, na zimorodki, pójdźki czy jerzyki. Przygotowując dla Was marcowy materiał korzystałem między innymi właśnie z tego opracowania. Jest ono wzbogacone rysunkami Romualda Mikuska oraz fotografiami, których użyczyli znakomici polscy fotograficy przyrody, m.in. Grzegorz Leśniewski i Cezary Korkosz. Niestety nie dysponuje drukowanym egzemplarzem tej publikacji, mam natomiast jego wersję w PDFie. Zatem, jeśli bylibyście zainteresowani tym wydawnictwem napiszcie do mnie na rafal@erys.pl.

Poniżej kilka screenów z tej publikacji:

Mikusek R. 2012. Budki dla ptaków. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Kraków.

Mikusek R. 2012. Budki dla ptaków. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Kraków.

Mikusek R. 2012. Budki dla ptaków. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Kraków.

Mikusek R. 2012. Budki dla ptaków. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Kraków.

Kolejna propozycja jest jeszcze nowsza. Tym razem o 80 modeli budek do samodzielnego wykonania pokusiło się wydawnictwo Multico. Książka pn. Budki lęgowe dla ptaków” autorstwa Claude Lorpin może stanowić bardzo ciekawe uzupełnienie i spojrzenie na „świat budek”. Z pewnością przyda się osobom poszukującym nowych rozwiązań, dekoracyjnych dla ludzkiego oka ale i praktycznych dla samych skrzydlatych zainteresowanych.

„Budki lęgowe dla ptaków” autorstwa Claude Lorpin (MULTICO 2012)

„Budki lęgowe dla ptaków” autorstwa Claude Lorpin (MULTICO 2012)

Ostatnią już dzisiaj propozycją jest broszura, która ma dla mnie wartość sentymentalną. Wydawcą jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które próbuje nam odpowiedzieć na pytanie „Czy budki lęgowe rozwiążą problem ochrony dziuplaków?”. W przeciwieństwie do bogato ilustrowanego poprzednika, broszura OTOPu jest czarno biała i zaledwie kilkustronicowa. Jednak w żadnym wypadku nie zmniejsza to jej walorów dydaktycznych, wręcz przeciwnie. Znajdziecie w niej tabelkę z wymiarami wszystkich typów budek, gatunki, które w nich zamieszkują, szybką instrukcję majsterkowicza z rysunkiem technicznym oraz dobre praktyki w zawieszaniu i wyborze miejsca. Plastyczne i przejrzyste rysunki sprawiają, że broszura OTOPu, mimo iż ma już wiele lat, nadal sprawuje się bardzo dobrze. Zdecydowanie polecam.

Czy budki lęgowe rozwiążą problem ochrony dziuplaków (OTOP)

Czy budki lęgowe rozwiążą problem ochrony dziuplaków (OTOP)

Czy budki lęgowe rozwiążą problem ochrony dziuplaków (OTOP)

 

Jeśli chcieliybyście się podzielić na łamach Skrzydlatych Myśli swoimi doświadczeniami z książkami poruszającymi temat budek lęgowych piszcie śmiało w komentarzach. Gorąco zachęcam! :)

Rafał

rafal@erys.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
2012 (61)
2013 (48)
styczeń (5)
luty (4)
marzec (7)
kwiecień (4)
maj (4)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (3)
październik (3)
listopad (4)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij