home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     
W tym roku migracja jemiołuszek to prawdziwa inwazja

autor Rafał   data 2013-01-31

Czas jemiołuszek

Witajcie

Czy u Was również za oknem zielona trawa? Wygląda na to, że śnieg ustąpił, przynajmniej na jakiś czas. Zrobiło się wietrznie i nieprzyjemnie. Ale za to jest szansa dzisiaj na słońce! :)

OTOP opublikowałe wstępne wyniki Zimowego Ptakoliczenia. Na pierwszym miejscu krzyżówka z wynikiem 26 tys. osobników,  na drugim najpospolitsza z sikor, bogatka z ilością prawie 11 tys. sztuk a podnium zamyka gawron (ponad 9 tys.). Musimy pamiętać, że większość obserwowanych przez nas gawronów o tej porze roku to tak naprawdę tubylcy, zza wschodniej granicy. Oczywiście nie sposób je odróżnić, choć słyszałem, że niektórzy ornitolodzy to potrafią.

Pełną listę gatunków znajdziecie na stronie OTOP: http://www.otop.org.pl/aktualnosci/2013/01/28/443-wstepne-wyniki-zimowego-ptakoliczenia-2-aa3/

Warto zwrócić uwagę, że w tym roku bardzo wysoki wskaźnik odnotowała w całej Polsce jemiołuszka. Co kilka lat, gdy brakuje pokarmu w jej rodzinnych skandynawskich stronach migracja jemiołuszki w poszukiwaniu pokarmu przyjmuje postać inwazji. Można powiedzieć, że obecny sezon wykazuje takie oznaki. Podczas akcji OTOP-u miłosnicy ptaków naliczyli ponad 5 tys. osobników a największe stada odnotowano w Poznaniu i Bydgoszczy. W 100% potwierdzam informacje z Poznania. Już dawno nie widziałem tak dużych stad plądrujących osiedlowe i parkowe jarzębiny oraz jemioły. Ale takie piękności, mimo iż inwazyjne mógłbym obserwować codziennie :) :)

Ps. Dla wszystkich żądnych jemiołuszkowej wiedzy warto przypomnieć sobie kilka przydatnych informacji: http://skrzydlatemysli.erys.pl/blog/?p=1&id_blog=439&lang_id=7&id_post=3193

Rafał
rafal@erys.pl

 

Komentarze (1)

Apolonia 18.02.2013 21:15:12
Ja również wzięłam udział w Ptakoliczeniu :) Przy okazji wzięłam udział w obrączkowaniu ptaków, co bardzo mnie zafascynowało :) Jeśli chodzi o jemiołuszki, to jak dotąd widziałam 12 osobników.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
2012 (61)
2013 (48)
styczeń (5)
luty (4)
marzec (7)
kwiecień (4)
maj (4)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (3)
październik (3)
listopad (4)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij