home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2012-12-08

Łabędzie na start!

Witajcie

Za oknem ciemno już. a ja dopiero co wróciłem ze spaceru. Drzewa olśniewają w światłach latarni białymi igiełkami. Dziś naprawdę było na dworze cudnie. Kończy się piękny zimowy dzień. Jakie macie plany na sobotni wieczór? W moich samotnych wieczorach ostatnio towarzyszy mi trylogia Chritophera Nolana, czyli z niezwykłym rozmachem zrealizowana wszystkim nam znana opowieść o Batmanie. Jej ostatnią część "The Dark Knight Rises" mogliśmy podziwiać niedawno w kinach. Jeden z moich ulubionych aktorów, Christian Bale, to nie jedyny powód, dla którego skusiłem się na ten film. Nie przepadałem za poprzednimi "old batmanami", ze względu na przesadzoną dawkę nierzeczywistych postaci. W trylogii Nolana jest zupełnie inaczej. Mimo, iż nadal pozostajemy w kręgu fantastyki, to wykreowane postacie i czarne charaktery są nad wyraz realne, osadzone w naszym świecie. Przykładem jest niezapomniana rola Heatha Ledgera czy Toma Hardy, to po prostu trzeba zobaczyć.

A dlaczego o tym wszystkim pisze? Już mnie trochę znacie, zatem wiecie, że pod takimi dygresjami kryje się coś więcej. Rzeczywiście wpadłem na pomysł by Skrzydlate Myśli powędrowały śladem Batmana do jedynych latających ssaków - nietoperzy. Opowiadaliśmy już o cudownych motylach, niezwykłych chrząszczach, pora zatem na kolejną skrzydlatą eskadrę. A nietoperze zdecydowanie są na topie. Są jednym z ważniejszych przykładów prowadzonej czynnej ochrony gatunkowej. Cykl nietoperzowy rozpoczniemy już niebawem.

Wcześniej chciałbym zakończyć ten rok w zaskakujący sposób. Będzie to wywiad z pewną niezwykłą osobą, która oczarowała mnie swoimi ptasimi, artystycznymi pracami. Nie mogę się doczekać, kiedy go Wam przedstawię. Podsumujemy również jeden z  najważniejszych projektów ptasich realizowany przez Lasy Państwowe - hodowlę i restytucję głuszca. A jako najciekawsze ptasie wydarzenie roku wybrałem pierwszy znany przypadek osiedlenia się sokoła wędrownego w lasach. I to wszystko moi Kochani jeszcze do końca grudnia. Zatem serdecznie zapraszam do śledzenia Skrzydlatych Myśli.

W tytule mamy dziś łabędzie. Otóż otrzymałem właśnie dwa e-maile związane z europejskim weekendem liczenia łabędzi czarnodziobych. Jeszcze nie jest za późno, poniżej informacja, która dziś obiegła całą ornitologiczną Polskę:
"Drodzy użytkownicy AwiBazy, dopiero dzisiaj dotarła do nas informacja, że ten weekend (8-9 grudnia) będzie w Europie czasem liczenia łabędzi czarnodziobych na zimowiskach. W związku z tym zachęcamy wszystkie osoby dysponujące wiedzą o miejscach przebywania przedstawicieli tego gatunku do ich odwiedzenia i policzenia przebywających tam osobników, najlepiej z zaznaczeniem informacji o liczbie ptaków dorosłych i młodych. Liczenie ptaków na zimowiskach jest zdecydowanie łatwiejsze niż na lęgowiskach w rosyjskiej tundrze, a dzięki informacji o proporcji ptaków dorosłych i młodych uzyskujemy informację o sukcesie rozrodczym tego zagrożonego gatunku. Wprowadzone do AwiBazy informacje zostaną przekazane krajowemu koordynatorowi liczenia - dr Marii Wieloch. Zachęcamy do włączenia się do akcji i przepraszamy za późne przekazanie informacji, którą sami późno otrzymaliśmy"

Rafał
rafal@erys.pl

Komentarze (5)

Apolonia 09.12.2012 16:48:00
Cudownie Pan pisze!

Rafał 10.12.2012 10:37:13
To bardzo miłe :) Dziękuje!

~zieloona 15.12.2012 19:09:40
Apolonia ma rację. Dzięki Panu mój zasób wiedzy na temat ptaków poszerzył się. Zawsze interesowały mnie przeważnie ssaki, a tu proszę popadam w wir zainteresowań skrzydlatymi przyjaciółmi : )A po konkursie o piórach, chodzę i sprawdzam pomysły jakie mogły być te, których nie udało mi się znaleźć... Więcej! Więcej i jeszcze więcej! Życzę wszystkiego dobrego i udanych przygód:D

Rafał 16.12.2012 08:23:45
Bardzo dziękuje za miłe słowa :)

Apolonia 16.12.2012 13:50:03
Tak, bardzo ciekawie Pan pisze.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
2012 (61)
styczeń (5)
luty (4)
marzec (4)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (4)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (8)
listopad (7)
grudzień (5)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij