home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     
Migrujące żurawie (fot. Antoni Kasprzak)

autor Rafał   data 2012-09-28

Jesienna migracja. Europejskie Dni Ptaków.

Witajcie!

Nasz wrześniowy sezon na szczupaka dobiega końca. Ostatnim gatunkiem odchodzącego lata, któremu przyjrzymy się w najbliższy weekend będzie błotniak stawowy. Tymczasem dzisiaj porcja informacji o najbliższych zdarzeniach.

Wielkimi krokami nadciągają Europejskie Dni Ptaków. To dwudniowe wydarzenie obchodzone jest w 40 krajach Europy i Azji Środkowej a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków.

Z szeroko zakrojoną akcją promocyjną ruszyło z tej okazji Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Przygotwali naprawdę wiele atrakcji. Zapraszam Was serdecznie na stronę www oraz na profil na Facebooku OTOP:  http://www.otop.org.pl/. Znajdziecie tam Program obchodów, przewidziany w tym roku na 6-7 października. Jego głównym celem są wycieczki "na ptaki", organizowane w całej Polsce a koordynowane przez  lokalne oddziały OTOP i wolentariuszy. Dla osób, kóre wolą jednak samodzielnie wyprawy przewidziane są indywidulane karty obserwacji. Zatem każdy w Was może w tych dniach czynnie uczestniczyć w akcji i liczyć migrujące ptaki. Specjalnymi względami zostanie otoczona czajka, która została wybrana ptakiem 2012 roku.

"Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października przez BirdLife Interational - federację, której polskim partnerem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W trakcie EDP w całej Polsce obserwowane i liczone są ptaki (zwłaszcza gatunki wędrowne), a wyniki trafiają do międzynarodowego koordynatora, którym w tym roku jest Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne" (żródło: OTOP).

To ptasie święto nie pozostaje również obojętne leśnikom. Jednym z przykładów jest Nadleśnictwo Elbląg (RDLP w Gdańsku), które specjalnie z tej okazji, w pierwszy weekend października organizuje "Ptasi Piknik". Jak sami organizatorzy piszą: "Miejsce imprezy plenerowej należy do wyjątkowych nie tylko w skali kraju, ale też w skali Europy. Ponad wąskim pasem lądy corocznie przelatują miliony ptaków tworząc spektakularne zjawisko przyrodnicze. Jesienią zjawisko to nabiera na sile i niejednokrotnie ponad głowami możemy jednego dnia zaobserwować dziesiątki tysięcy skrzydlatych migrantów. Wartym podkreślenia jest również fakt, że jest to zarazem jedno z czterech miejsc w Europie o wyjątkowym nasileniu wędrówki ptaków drapieżnych. Liczebności niektórych gatunków – krogulec, kobuz, błotniak zbożowy czy sokół wędrowny – uzyskane w wyniku badań partnera projektu – Stowarzyszenie Drapolicz – należą do rekordowych w skali Europy".

Zapowiada się zatem moi Drodzy naprawdę fantastycznie. Organizatorzy przygotowali specjalnie miejsca do obserwacji, a największymi atrakcjami, poza oczywiście migrującymi gatunkami, będą warsztaty, na których pod okiem doświadczonych ornitologów można podszkolić swoje umiejętności w rozpoznawaniu gatunków, nauczyć się obrączkować czy posłuchać opowieści o lesie i przyrodzie. Dla mnie najbardziej interesująco zapowiadają się nocne warsztaty, twrające od 19 do 4 nad ranem. W siatki i ręce ornitologów będą wówczas wpadać sowy!  Wszystkich szczegółów dowiecie się ze strony: http://www.gdansk.lasy.gov.pl/centrum/aktualnosci/kibicuj-wraz-z-lesnikami-nmigrujacym-ptakom.

I ja zachęcam Was bardzo serdecznie do dzielenia się swoimi obserwacjami na łamach e-rysia. Mieliśmy już przygodę z sępem plamistym, kto wie co jeszcze nas spotka tej jesieni :)

Rafał
rafal@erys.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
2012 (61)
styczeń (5)
luty (4)
marzec (4)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (4)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (8)
listopad (7)
grudzień (5)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij