home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2012-04-21

Sikorkowe M1

Odrywając się na chwilkę od naszego bielika, kontynuujemy sikorkowy cykl. Potrafimy już rozróżniać wszystkie 6 gatunków, pora zatem na kilka słów o gniazdowaniu. A przecież sikory to ulubieńcy nie tylko właścicieli karmników ale i działkowców. Wywieszane przez nich budki lęgowe są bardzo chętnie przez te ptaki zasiedlane.

Możemy jednak w tej grupie dokonać pewnego rozdziału, na gatunki bardzo chętnie zasiedlające budki lęgowe i te od nich nieco stroniące. Zdecydowanie do pierwszej grupy moglibyśmy zaliczyć bogatkę i modraszkę. Obydwie sikory nie boją się ludzi, a w dodatku potrafią wykorzystywać różne dziwne urządzenia bądź budowle na założenie gniazda. Przykładem mogą być dość popularne słupki ogrodzeniowe. I ja miałem taką przygodę kilka lat temu, gdy w jednym ze słupków granicznych mojego ogrodu zagnieździły się bogatki. Musimy jednak pamiętać, że takie słupki bywają często pułapką dla młodych ptaków, które po prostu nie potrafią się z nich wydostać. W takim przypadku można im pomóc, kotwicząc w środku gałązkę, po której mogłyby się wdrapać na zewnątrz. Lepiej jednak zabezpieczać otwory takich słupków przed potencjalnym gniazdowaniem a w pobliżu wywiesić budkę lęgową.

Budki lęgowe dla sikor mają stosunkowo małe otwory wlotowe, maksymalnie do 3 cm średnicy. Gdy sami budujemy taką budkę należy pamiętać, by nie przekraczać tej granicy, gdyż zamiast sikor będziemy mieć w środku innych, niekoniecznie pożądanych gości. Również ze względu na pewną konkurencję między modraszkami a bogatkami gdy zależy nam na tym pierwszym gatunku to lepiej zrobić otwór nieco mniejszy, np. o średnicy 25 mm - 28 mm. Mniejsza modraszka zmieści się w nim bez problemu, natomiast dla bogatki będzie to otwór nieco zbyt ciasny.

Do sikor, które rzadko zasiedlają budki lęgowe należy sikora uboga, czubatka, sosnówka i czarnogłówka. Co więcej, nie tylko dzięcioły kują dziuple. Prócz sosnówki pozostałe trzy gatunki sikor potrafią same wybudować sobie mieszkanie. Oczywiście nie są w stanie swoimi małymi dziobami przebić zdrowego pnia, dlatego dziuple wykuwają w starych, częściowo już spróchniałych, zmurszałych drzewach. Dziuple wykute przez sikorę ubogą nie są położone zbyt wysoko i mają bardzo mały otwór wlotowy o średnicy 2,5 cm. Nisko, do 1,5 - 2 metrów nad ziemią można spotkać dziuple sosnówki i czubatki, natomiast czarnogłówki i modraszki lubią gniazdować zdecydowanie wyżej.

Sikory nie usuwają starego materiału gniazdowego, dlatego wieszając budki lęgowe musimy pamiętać o ich corocznym opróżnianiu. W przeciwnym wypadku dojdzie do nagromadzenia pcheł, roztoczy i innych pasożytów. W dodatku narastająca z roku na rok warstwa materiału gniazdowego powoduje, że gniazdo w budce się wypłyca, stając się łatwiejszym łupem dla drapieżnych ssaków, np. kun, którym łatwiej w ten sposób sięgnąć po lęg przez otwór wlotowy. Niektóre gatunki, korzystające głównie z dziupli naturalnych, jak sikora uboga, nie zasiedlają co roku tych samych gniazd, by żyjące w nich pasożyty nie przeżyły do powrotu właścicieli. 

Pamiętajmy również, by nie uzbrajać naszej budki na zewnątrz w różnego typu patyczki. Często spotykałem się z taką opinią, że ów patyki mają pomóc ptakom w dolocie do budki, być dla nich punktem zaczepienia. Również na wielu ilustracjach przedstawiano niegdyś budki z siedzącym na patyczku „przed wejściem” ptakiem. Może i to pięknie wygląda, ale w praktyce to bardzo niebezpieczne, a taki wystający bolec jest doskonałym punktem zaczepienia nie dla sikor, tylko dla kun czy kotów. Unikajmy zatem tego typu rozwiązań.

Rafał

rafal@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
2012 (61)
styczeń (5)
luty (4)
marzec (4)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (4)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (8)
listopad (7)
grudzień (5)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij