home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2011-11-06

"Ptaki z dużych miast"

Witajcie!

Dłuższą chwilę myślałem jakim cyklem zakończyć naszą tegoroczną przygodę z ptakami. Na pomysł wpadłem zupełnie przypadkiem, chodząc w parku pełnym szeleszczących złotych jesiennych liści. Moją uwagę zwróciło stadko przekrzykujących się gawronów. Niby widok bardzo charakterystyczny dla tej pory roku, wpisany wręcz w nasz jesienny, nostalgiczny miastowy nastrój, a jednak tak już przywykliśmy do tych ptaków, że nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Zazwyczaj ludzie kwitują spotkanie z nimi mówiąc „czarne krakadła” albo „jak dużo tych gawronów, czyżby zima wcześniej miała nadejść”. I rzeczywiście coś w tym jest. Niewątpliwie ptaki te wpisane w miejski krajobraz są nieodłącznym elementem naszego życia, ledwo dostrzegalnym, lecz nieodłącznym.

Pamiętam jak zeszłej zimy, siedząc, a właściwie leżąc w łóżku patrzyłem się w okno, za którym padał gęsty śnieg, przysypując parkę siedzącą na gałęzi czarnych jak węgiel gawronów. Pomyślałem wówczas sobie, jak to dobrze, że nie muszę wychodzić dziś na dwór. A później moje myśli powędrowały w kierunku tematu „jak przetrwać zimę w mieście”. Otóż to moi Kochani, jak dużo wiemy o ptakach, które towarzyszą nam w codziennych czynnościach. Które mijamy idąc do szkoły, na uczelnię, jadąc do centrum spotkać się z przyjaciółmi. Gawrony, wrony, kawki, sroki, wróble, gołębie – gatunki blisko nas czy gatunki zapomniane? Przypomnimy sobie ich historię. Zapraszam Was już niedługo do kolejnego cyklu opowiadań w jesienno-zimowym klimacie „Ptaki z dużych miast”.

Rafał

rafal@erys.pl 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
styczeń (10)
luty (6)
marzec (9)
kwiecień (5)
maj (8)
czerwiec (6)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (2)
2012 (61)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij