home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2011-09-20

Ptasi "Last Minute". Przystanek Jeziorsko.

Jednym z najbardziej znanych zbiorników wodnych w Polsce, położonym na trasie ptasich wędrówek, jest zbiornik Jeziorsko. Wybudowano go w 1986 roku na rzece Warcie, na granicy województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Cechą charakterystyczną tego akwenu jest jesienne obniżenie poziomu wody i odsłonięcie tym samym ogromnych połaci błotnistego dna. To prawdziwy raj dla migrujących siewek – biegusów, brodźców czy bekasów. Powierzchnia zbiornika zmniejsza się w tym czasie z 4700 ha (przy najwyższym poziomie wody w kwietniu) do 1700 ha, osiągając maksymalną głębokość 2,5 metra.

Oczywiście siewki to nie wszystkie gatunki, które możemy wówczas podziwiać. Podczas jesiennych przelotów na Jeziorsku zatrzymuje się regularnie od kilku do kilkunastu tysięcy kaczek, gęsi i kormoranów. Szczególnie licznie koncentrują się w tym miejscu gęś zbożowa (do 7 000 osobników), cyraneczka (do 6 500 osobników), krzyżówka (do 13 000 osobników), łyska (do 7 300 osobników) i czajka (do 7 500 osobników).

Jeziorsko to miejsce, w którym podczas jesiennych przelotów możemy spotkać wiele gatunków z polskiej czerwonej księgi zwierząt. Wśród nich na uwagę zasługuje, opisana w księdze jako EXP, czyli wymarła na terenie Polski, siewka złota. Mimo, iż gatunek ten na terenie naszego kraju już się nie gnieździ, jest bardzo liczny podczas migracji. Na zbiorniku Jeziorsko naliczono jednorazowo aż 1500 osobników.

Późną jesienią Jeziorsko staje się też domem dla wielu morskich gatunków jak uhle, lodówki, nury i bielaczki. Oczywiście nie muszę Was również przekonywać, że Jeziorsko jest w tym okresie rajem dla ptakolubów, wypatrujących ciekawych i rzadkich gatunków. Z ciekawostek jeszcze dodam, że zbiornik ten, w związku z tak znaczną kumulacją ptasiej populacji został wpisany na listę obszarów ptasich o randze europejskiej. Nadano mu status Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000.

Dziś mam dla Was niespodziankę. Dzięki uprzejmości mojego kolegi, wspaniałego ornitologa i najlepszego sowiego specjalisty jakiego znam, Darka Anderwalda, możemy podziwiać świeżutkie, kilkudniowe zdjęcia znad Jeziorska. Czy rozpoznajecie gatunki, które zatrzymały się już na "przystanku Jeziorsko"? Wpisujcie w komentarzach!

CDN...

Rafał
rafal@erys.pl

Dane dotyczące liczebności poszczególnych gatunków na Zbiorniku Jeziorsko zaczerpnięto ze strony www.ptaki.org.pl

fot. Dariusz Anderwald


Komentarze (2)

Karolina.22 02.10.2011 19:45:28
Czapla biała, nurogęsi, gęgawy i śmieszka?

Rafał 04.10.2011 10:54:31
Świetna odpowiedź! Gratulacje Karolino :)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
styczeń (10)
luty (6)
marzec (9)
kwiecień (5)
maj (8)
czerwiec (6)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (2)
2012 (61)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij