home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2011-09-01

Szkołę czas zacząć! :)

Witajcie Kochani,

Nie mogę uwierzyć, że ten dzień już nadszedł, jeszcze nie tak dawno zaczynały się przecież wakacje, dwa miesiące słodkiego wypoczynku na słoneczku. No, może z tym ostatnim w tym roku było nieco gorzej, ale nie ma co przecież narzekać. Wypoczywają jeszcze studenci, którzy rok akademicki zaczynają dopiero z początkiem października, czego oczywiście bardzo im zazdrościmy. :)

Pierwszy dzień szkoły zawsze wiążę się z emocjami. Nie zabraknie ich również na naszym erysiowym profilu. A to za sprawą rozwiązania wakacyjnych konkursów. Nie trzymając Was dłużej w niepewności ogłaszam, że zwycięzcą konkursu zatytułowanego „Zatrzymane w kadrze – Motyle” został Maciej Mróz. Zdjęcie, które podbiło nasze serca przedstawia cudownego pazia królowej na tle różnobarwnych i pięknie kontrastujących czerwienią kwiatów dalii. Myślę, że nikogo już nie trzeba przekonywać, że to jeden z najbardziej okazałych i najpiękniejszych polskich motyli. By go spotkać wystarczy czasami tylko wyjść na balkon lub ogródek, gdyż właśnie tam, jak zdradził nam wcześniej autor, udało się naszemu fotografowi go zauważyć. Warto pomyśleć już na przyszły rok, by posadzić na swojej działce gatunki kwiatów atrakcyjne dla motyli. Taki zaczarowany ogród z pewnością skusi królewskiego motyla na chwile wytchnienia i odpoczynku w naszym towarzystwie. A jak Maciej słusznie zauważył podpisując swoje zdjęcie: „Motyle wymyślają cudowne bajki, by je podszeptywać kwiatom” (Curzio Malaparte).

Maciejowi serdecznie gratulujemy, a ja jednocześnie dziękuje Wam wszystkim za przesyłane zdjęcia. Prócz przyznania nagrody głównej postanowiliśmy ponadto wyróżnić zdjęcia Artura Hałusa. Arturowi udało się spotkać i sfotografować największego naszego krajowego perłowca – malinowca. Szczególnie samce (jak na zdjęciu) są bardzo atrakcyjne, gdyż ich pomarańczowa barwa jest żywa i kontrastowa w przeciwieństwie do ciemniejszych i bardziej szarych samiczek. Ale to nie koniec nagród dla Artura, który podzielił się z nami również swoimi spostrzeżeniami na temat ptasiej literatury w konkursie „Wakacje z książką”.

 - Moją ulubioną książką o ptakach jest Ilustrowana Encyklopedia Ptaków Polskich. Według mnie jest to najlepsza książka o Ptakach Polski, gdyż zawiera wszystkie gatunki ptaków stwierdzonych w Polsce w 2009 r. W tej książce każdy ptak ma swoją fotografię, występowanie w Polsce a także kiedy możemy go spotkać . Według mnie niczego nie brakuje w tej książce - opisuje Artur.

Dodam tylko od siebie, że książka, o której pisze Artur, autorstwa Michała Radziszewskiego i Mateusza Matysiaka jest również polecana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Serdecznie zachęcamy Was zatem do lektury.

Gratulujemy dzisiejszym zwycięzcom, wypatrujcie kolejnych konkursów na naszym blogu. A ponieważ wrzesień to początek ptasich wędrówek, już od następnego tygodnia będziemy podróżować z najwytrwalszymi lotnikami w przestworzach!

Rafał


   

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
styczeń (10)
luty (6)
marzec (9)
kwiecień (5)
maj (8)
czerwiec (6)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (2)
2012 (61)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij