home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2011-04-06

Ochrona strefowa na wiosnę!

Witajcie!

Troszkę czasu minęło od naszego ostatniego spotkania, zatem szybko musimy nadrobić zaległości. Wiosna w pełni, większość skrzydlatych gatunków już do nas wróciła. Dla nas leśników jest to szczególny czas. I o tym dzisiaj słów kilka. Przybliżę Wam również kilka przepisów prawnych, mogą się Wam przydać, zwłaszcza w konkursach wiedzy przyrodniczej i olimpiadach ekologicznych.

Istnieje pewna mała grupa ptaków, która objęta jest w Polsce szczególną formą ochrony zwaną ochroną strefową. Należy do niej większość rzadkich gatunków ptaków szponiastych. Prócz znanego nam bielika do grupy tej zaliczymy obie kanie (rudą i czarną), orliki (krzykliwego i grubodziobego) oraz takie rarytasy jak orzeł przedni, gadożer, orzełek, sokół wędrowny, raróg i rybołów.

Ideą ochrony strefowej jest zabezpieczenie miejsc gniazdowych i zagwarantowanie najrzadszym ptakom Polsce spokoju podczas trwania sezonu lęgowego. Dlatego prócz grupy ptaków szponiastych na liście znalazła się najrzadsza sowa w Polsce – puchacz, a także bocian czarny, cietrzew, głuszec, kraska, szlachar i ślepowron. Jak zapewne zauważyliście większość tych gatunków gniazduje na drzewach. I w tym momencie do boju wkraczają leśnicy. Jako zarządcy terenu odpowiadamy za te gatunki. Taki obowiązek nakłada na nas również Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku.

Ochrona strefowa polega na wytyczeniu wokół gniazd obszaru, w którym zabroniona jest  ingerencja człowieka. Nie można prowadzić tam np. żadnych prac leśnych, wznosić obiektów, budowli, nie mogą w niej również przebywać postronne osoby, bez uzyskania specjalnej zgody Ministra Środowiska. Jest to ważny zapis, gdyż musimy pamiętać, że każde niepokojenie ptaków w okresie przed złożeniem jaj i w czasie wysiadywania może przyczynić się do opuszczenia lęgów. Jest to szczególnie ważne dla tak płochliwych i wrażliwych gatunków jak puchacz czy bocian czarny. (Dociekliwych odsyłam do Art. 60 ust. 6 Ustawy o ochronie przyrody. Znajdziecie tam opisane przeze mnie zakazy).

Strefę, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda nazywamy całoroczną, gdyż wszystkie zakazy obowiązują w niej przez cały rok. Wokół strefy całorocznej wytycza się dodatkowy obszar. Nazywamy go strefą okresową, zakazy obowiązują w niej tylko w okresie lęgowym. Czas trwania strefy okresowej jest ściśle ustalony w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku, w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną. W tym krótkim dokumencie ustalone są okresy ochronne dla każdego z wymienionych przeze mnie dzisiaj gatunków. Są one różne, dostosowane do biologii konkretnego gatunku, np. strefa okresowa dla bielika obowiązuje już od 1 stycznia, podczas gdy dla bociana dopiero od 15 marca. Spytacie dlaczego? Odpowiedź jest prosta, jak pamiętacie z jednego z pierwszych moich postów bielik jest w zasadzie gatunkiem osiadłym i przystępuje bardzo wcześnie do lęgów, podczas gdy bociek przylatuje do nas dopiero na wiosnę! Dlatego w przypadku bociana czarnego okres obowiązywania strefy okresowej dostoswany jest do czasu jego powrotu z zimowisk.

W tym czasie, na wiosnę, leśnicy wspólnie z ornitologami przeprowadzają kontrolę gniazd. Sprawdzamy czy boćki, kanie, rybołowy powróciły z wędrówki i zasiedliły strefowe gniazda. Jeśli gniazdo nie będzie zasiedlone przez kilka lat możemy zwrócić się do specjalnego organu podłegłemu Ministerstwu Środowiska o zlikwidowanie takiej strefy. Co to za organ, dowiecie się już za chwilę:)

Prześledźmy drogę stworzenia strefy. Gdy leśniczy znajdzie nowe gniazdo, wspólnie z ornitologiem wyznaczają wokół niego na mapie obszar strefy całorocznej i okresowej. Co prawda wielkość tego obszaru jest również ściśle określona, jednak każda strefa jest inna i wymaga od nas poprowadzenia granic w ten sposób, by można ją było łatwo oznaczyć w terenie. Gdy wytypujemy i wyrysujemy taki obszar zgłaszamy go do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. To właśnie ten organ, który nadzoruje większość zadań związanych z ochroną przyrody w każdym województwie, w tym między innymi powołuje i odwołuje strefy ochrony gatunkowej.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, w skrócie nazywamy ją RDOŚ, by łatwiej zapamiętać, wydaje po naszym zgłoszeniu decyzję o powołaniu takiej strefy z dołączoną mapką. Oczywiście te informacje są poufne, nie chcielibyśmy, by wpadły w niepowołane ręce. Jako zdjęcie załączyłem specjalnie dla Was przykładową mapkę z takiej decyzji.  Czarna kropka to gniazdo bielika, kolor pomarańczowy oznacza strefę ochrony całorocznej a zielony okresowej.

W kwietniu czeka mnie sporo pracy, muszę skontrolować kilkadziesiąt takich stref, oraz sprawdzić doniesienia o nowych gniazdach. Gdy okażą się zasiedlone przez gatunki wymienione w Rozporządzeniu, będę musiał wytyczyć wokół nich nowe strefy i przesłać je do zatwierdzenia przez RDOŚ. Nadal wydaje się skomplikowane? Ech, nie jest tak źle, ważne by ptakom było w naszych lasach dobrze i wracały do nas co roku. A leśnicy o strefy i gniazda dbają, nie tylko z obowiązku ale i z przyjemności. Gdyż kto by nie chciał mieć w swoim lesie takiego bielika!

Tym artykułem chciałbym zacząć większą dyskusję o niezwykłych gatunkach strefowych. Już za kilka dni przybliżę Wam sylwetkę bociana czarnego, dumy wielkopolski J

Darz Bór!

Rafał

 

Komentarze (1)

kubek1999 14.04.2011 10:14:30
troche mało ale mi się podoba

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
styczeń (10)
luty (6)
marzec (9)
kwiecień (5)
maj (8)
czerwiec (6)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (2)
2012 (61)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij