home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2011-02-04

Co w lesie huczy?

Czołem Ptakoluby!

     Dziś kilka informacji czym zajmiemy się w najbliższym czasie. Luty to czas co prawda jeszcze zimowy, ale w przyrodzie dzieje się wiele, zwłaszcza w Skrzydlatych Myślach. To czas, w którym las zaczyna huczeć…

     Już wiecie? Tak Kochani, w lesie do głosu dochodzą sowy!

     Jest to również bardzo intensywny czas dla leśników i ornitologów. Zaczynamy bowiem realizować projekty związane z ochroną tych wspaniałych ptaków. Jednym z nich jest projekt pod nazwą „Bubobory w Lasach Państwowych”. Zastanawiacie się skąd ta dziwna nazwa. Co dociekliwsi już wiedzą, że Bubo bubo to łacińska nazwa największej sowy Europy – Puchacza.

     Podczas Buboborów leśnicy z całej Polski szkolą się w rozpoznawaniu wszystkich gatunków sów, uczą się metod ich poszukiwania i ochrony. Takie szkolenia prowadzą ornitolodzy, a ich najciekawszą część stanowią nocne nasłuchy! Wieczorem dwuosobowy zespół złożony z ornitologa i leśnika wyrusza do lasu wyposażony w najważniejszą po latarce rzecz… telefon komórkowy!

     Zastanawiacie się teraz pewnie, co mam na myśli. Od razu Was uspokajam, nie będziemy dzwonić, chyba, że się zgubimy… Telefon komórkowy zastępuje magnetofon czy dyktafon i w sam raz nadaje się do stymulacji głosowej sów, czyli wabienia. Ponadto można w prosty sposób przesłać głosy poszczególnych gatunków na komórkę leśniczego. W ten sposób po szkoleniu będzie miał je zawsze przy sobie i w każdej chwili będzie mógł przeprowadzić nasłuchy.

     O tym, dlaczego stymulujemy oraz jak wabić poszczególne gatunki sów wraz z wieloma innymi ciekawostkami z życia nocnych łowców dowiecie się już w tym miesiącu. A ja z pewnością zdam Wam relację z akcji Bubobory, na którą się wybieram od 11 marca. Będę przekazywał Wam relację „na żywo” z poszukiwań sów w bieszczadzkich lasach. Oczywiście mam również dla Was  konkurs, więc wypatrujcie pilnie newsów na Skrzydlatych Myślach!

     Mam dla Was jeszcze jedną miłą wiadomość. Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Rogowie, które jest koordynatorem i twórcą projektu Bubobory, w tym roku przeprowadzi również wspaniałą akcję skierowaną dla najmłodszych ornitologów pn. „Tydzień liczenia sów w lasach”. W ramach współpracy z zaprzyjaźnionymi szkołami leśnicy przeprowadzą dla Was zajęcia-warsztaty a wieczorem dla chętnych zorganizowane będzie wyjście do lasu na nocne nasłuchy! Zatem kochani, jeśli interesują Was sowy nie ma na co czekać, przekażcie co prędzej wiadomość o tej akcji Waszemu nauczycielowi od przyrody. Poniżej zamieszczam specjalny plakat z informacjami. Czekają również atrakcyjne nagrody.

Dla niecierpliwych i żądnych wiedzy :) zamieszczam linki, gdzie można dowiedzieć się więcej o akcji Bubobory i Tygodniu liczenia sów.

http://cepl.sggw.waw.pl/bubobory/index.htm

http://cepl.sggw.waw.pl/bubobory/aktualnosci/index.htm

Nie lada atrakcją jest możliwość pobrania za darmo zdjęć i odgłosów sów, wystarczy kliknąć w poniższy link: http://cepl.sggw.waw.pl/bubobory/foto/index.htm

 

Darz Bór

Rafał


   

Komentarze (1)

Jarek 06.02.2011 12:12:14
Rafał! Gratuluję ciekawego bloga, zaglądam tu często. Informacje są super, szczególnie te ostatnie.Poczytaj sobie o karolinkach na blogu leśniczego. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia. Leśniczy Jarek

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
styczeń (10)
luty (6)
marzec (9)
kwiecień (5)
maj (8)
czerwiec (6)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (2)
2012 (61)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij