home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2011-01-07

Witajcie!

Zgodnie z obietnicą dzisiaj pierwsza podpowiedź dotycząca naszej noworocznej zagadki.  Nagroda wciąż czeka! Im bliżej rozwiązania tym podpowiedzi będą coraz łatwiejsze. A oto dzisiejsza:

Nasz tajemniczy gatunek był pierwszym wśród gatunków ptaków szponiastych, który został otoczony ochroną w Polsce. Nastąpiło to już w latach 20. XX wieku. Musicie wiedzieć, że niemałą rolę odegrali w jego ochronie leśnicy. Wspólnie z ornitologami objęli nad nim specjalny nadzór i otoczyli go opieką. Tak jest do dzisjaj. Nie tylko chronimy naszego bohatera ale i towarzyszymy mu w ważnych chwilach, np. przy obrączkowaniu młodych ptaków (na zdjęciu Pani Nadleśniczy, ja i nasz główny bohater po obrączkowaniu). Z pewnością zdjęcie Wam pomoże, pamiętajcie jednak, że jest to jeszcze pisklak!

Był to zatem również pierwszy gatunek, dla którego w latach 70. stworzono pierwsze strefy ochronne. Wyjaśnię Wam krótko, że strefami nazywamy obszar wyznaczony wokół gniazda, który podlega specjalnej ochronie. Ale o tym szczegółowo opowiem innym razem.

Wracając do naszej zagadki. Oceniamy, iż w przeciągu 100 ostatnich lat, jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie, w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Jednakże, pomimo, iż w Polsce ma się bardzo dobrze, szacujemy jego liczebność na około 800 par, to musimy pamiętać, iż jest to nadal gatunek zagrożony w skali globalnej!

Czy już się domyślacie co to za ptak? :) Wiem, że jeszcze trudno, ale jutrzejsza podpowiedź będzie znacznie łatwiejsza. Dowiemy się gdzie gniazduje i czym się żywi.

Zatem do jutra, czekam z niecierpliwością na Wasze propozycje :) Piszcie na erys@erys.pl

Rafał

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
styczeń (10)
luty (6)
marzec (9)
kwiecień (5)
maj (8)
czerwiec (6)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (2)
2012 (61)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij