home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Rafał   data 2011-01-06

Witajcie Drodzy Przyrodnicy!

     Jest mi niezmiernie miło przywitać Was na nowym blogu w lesie eRysia. Spytacie czym się zajmiemy? Myślę, że jedną z najprzyjemniejszych i najciekawszych dziedzin wiedzy – przyrodą!

     W trakcie naszych spotkań spojrzymy na świat troszkę z innej perspektywy :) Przyjrzymy się lasom z lotu ptaka, dowiemy się czym kierują się nasi skrzydlaci bohaterzy przy wyborze miejsca gniazdowania. Poznamy ich codzienne zwyczaje ale też i najskrytsze sekrety. Spojrzymy oczami sowy, przemierzymy puszczę na grzbiecie chrząszcza, ale i podążymy tropem ducha lasu – wilka. Poznamy wiele interesujących gatunków, niektóre z nich spróbujemy złapać, inne wyhodować, a jeszcze inne sfotografować. Przy okazji rozwikłamy kilka tajemniczych zagadek z historii i legend, np. o wilkołakach. Będzie groźnie, ale i ciekawie, zresztą sami ocenicie…

     Nie zwiedźcie się jednak, poruszymy kilka ważnych zagadnień ekologicznych, zajrzymy i przypomnimy sobie co słychać na lekcji biologii. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na trudne pytania związane z ochroną przyrody w Polsce i na świecie, od gór aż po morze!

     Ale ja tu się rozpisałem, a zapomniałem o najważniejszym, wypada mi się przedstawić :) Mam na imię Rafał, jestem leśnikiem a z zamiłowania całym sercem przyrodnikiem. Zawodowo zajmuję się ochroną naszej rodzimej przyrody i edukacją. Moimi dodatkowymi pasjami są ornitologia i entomologia. Na co dzień pracuję w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, ale możecie mnie też spotkać biegającego z lornetką po lesie w różnych zakątkach naszego kraju i o różnych porach dnia i nocy :)

     Z chęcią podzielę się z Wami swoją wiedzą, opiszę ciekawe miejsca ale i podpowiem gdzie warto się udać, by zaobserwować swój wymarzony gatunek. Przedstawię Wam również organizacje przyrodnicze, które pomogą Wam rozwijać swoją pasję. Zajrzymy także do ciekawych książek i stron internetowych. Ale nade wszystko chciałbym zachęcić Was, młodzi przyrodnicy, do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami i zadawania mnóstwa pytań. Postaram się na nie odpowiedzieć, a jeśli mi się nie uda, tym większą będziemy mieli frajdę próbując wspólnie wymyślić rozwiązanie.

     Ach, byłbym zapomniał, będą również konkursy! Żądni przygód przyrodnicy, już dziś mam dla Was wspaniałą niespodziankę! :) Będzie ona związana z naszym pierwszym skrzydlatym bohaterem, którego historię poznamy w następnym tygodniu. Na razie nie mogę zdradzić jego nazwy, gdyż z nią jest związany nasz konkurs. Nagrodą jest wspaniały kalendarz na Nowy Rok, zatytułowany „Mieszkańcy naszych lasów”. Jedno z 12 zdjęć zamieściłem na zachętę w nagłówku. Kalendarz jest naprawdę wielki i piękny!!! Poznamy w nim historię kilkunastu gatunków zwierząt, w tym bohatera naszej zagadki.

     Autorem zdjęć jest nie kto inny niż Antek Kasprzak. Tak tak, słusznie się domyślacie, to ten sam, który zrobił wspaniałe zdjęcia do eRysiowej Leśnoteki i ten sam, który udziela Wam rad w Fotogalerii! Z kolei autorem tekstów, przyznam się nieskromnie, jestem ja :) Dla zwycięzcy konkursu mamy dodatkową niespodziankę związaną z kalendarzem. Zdradzę ją później…

     A teraz konkurs. Zagadka nie jest prosta, ale nie zniechęcajcie się! Przez 5 kolejnych dni będę umieszczał podpowiedzi – ciekawostki z życia naszego skrzydlatego bohatera. Odpowiedzi z dopiskiem w tytule „KALENDARZ” nadsyłajcie proszę na mój adres mailowy: erys@erys.pl. Imię i nazwisko zwycięzcy poznamy 11 stycznia! Kto pierwszy ten lepszy, książki w ruch! Ja się już z Wami żegnam, a oto zagadka:


KTÓRY Z POLSKICH PTAKÓW SZPONIASTYCH ROZPOCZYNA NAJWCZEŚNIEJ SWOJE GODY?
Należy podać nazwę polską i łacińską gatunku oraz miesiąc, w którym rozpoczynają się jego toki.

Powodzenia!
Rafał Śniegocki

Komentarze (3)

paletka96 12.01.2011 19:20:03
Witam Rafale;], też mam na imię Rafał:) Twój blog jest świetny ale miałbym do ciebie prośbę. Czy mógłbyś napisać coś o wabieniu ptaków by zrobić jakieś dobre zdjęcie ja np. zastanawiałem sę nad wabieniem ptakó głosem z radia z płyty gdybyś mógł to rozwiń ten temat. Pozdrawiam;)

Rafał 13.01.2011 12:01:51
Witaj Rafale, dziękuje za informację, oczywiście postaram się jak najszybciej poruszyć temat na blogu. Natomiast powiem Tobie tak na szybko, że wszystko zależy od gatunku, na który polujesz. Inaczej będzie z sowami, inaczej ze szponiastymi a jeszcze inaczej ze śpiewającymi. Tak więc musisz nastawić się na konkretny gatunek. Zimą jest dobry czas, ptaki są śmielsze, przylatują do karmników, można spotkać wówczas i sfotografować naprawdę ciekawe gatunki. To też zależy od miejsca zamieszkania. Wabienie głosowe jest przydatne w sezonie lęgowym, na terytorialne samce. Tej metody używamy do liczenia wielu gatunków. Wówczas przy okazji można je oczywiście sfotografować. Możesz zawsze napisać maila do erysia i w miarę możliwości postaram się szybko odpowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie :)

paletka96 19.01.2011 13:20:33
chodzi mi np o myszołowa który przylatuje często na moją działkę i mógłbym go zwabić jakimś mięesem ze sklepu bo on siada na palu ktory podtrzymuje winogron i jakeis 3 metry od tego mam budke i mógłbym sie zaczai tylko nei weim czy by przyleciał do mięa ze sklepu?

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2011 (69)
styczeń (10)
luty (6)
marzec (9)
kwiecień (5)
maj (8)
czerwiec (6)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (2)
2012 (61)
2013 (48)
2014 (4)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij